Dobrý den,

vítáme Vás na stránce věnované dárcovství krve a krevních složek.

Objednání k odběrům krve a plazmy:

online objednání: https://webdonor.snopava.cz/

bezplatná tel. linka 800 800 127 (každý pracovní den 06:00 – 15:00),
e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
osobně v kartotéce dárců.

Co je nového?

8. 4. 2024:

 

29. 2. 2024:

V rámci projektu Srdce s láskou darované si MŠ Šrámkova vybrala hematatologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice, kam pro dárce krve děti v doprovodu svých učitelek přinesly perníková srdce, která společně upekly.

Radostný okamžik v průběhu všedního pracovního dne zažili pracovníci HTO ve čtvrtek 29. února, když čekárna, která bývá plná dárců, ožila ráno po deváté hodině tentokráte malými tříletými dětmi z 1. oddělení MŠ Šrámkova, a to z oddělení s názvem Myšičky. Komunikativní a spontánní děti přinesly perníková srdce a opravdu byla s láskou darovaná.

“Těší mě, že si MŠ Šrámkova v rámci projektu vybrala nás, tedy přesněji dárce krve, kterým upečená srdce my zase rádi předáme, všem vám děkujeme a budeme věřit a doufat, že aspoň z některých dětí také časem vyrostou dospělí dárci krve, krev je dar cenný a je ho stále zapotřebí,” poděkoval ředitel Slezské nemocnice Karel Siebert.

Srdce s láskou darované je projekt pro dětské kolektivy, zapojují se do něj děti ze školek, škol, ZUŠ, mateřských center, dětských domovů. Klade si za cíl podpořit tradiční hodnoty, jako je láska, úcta, porozumění, sounáležitost. Jeho smyslem je rozdávat radost netradičně, MŠ Šrámkova v projektu tedy také soutěží, od března se bude moci hlasovat a podpořit vybraný projekt v soutěži.

A jak padla ve školce volba na obdarování dárců krve? Díky paní učitelce, která byla dárkyní krve, dnes už však ze zdravotních důvodů darovat krev nemůže, její manžel však nadále pravidelným dárcem krve je a oba vědí, že být dárcem je potřebné, prospěšné, a že každý další dárce si odměnu a pozornost zaslouží, proto přišli s tímto nápadem, který vzbudil nadšení.

Děkujeme MŠ Šrámkova!

9. 1. 2024:

Vážení dárci,
pokud jste v uplynulém roce bezpříspěvkově darovali krev, plazmu nebo krevní destičky, nezapomeňte využít možnost odpočtu z daňového základu. Potvrzení odběrů pro daňové účely lze převzít osobně v kartotékách dárců, na počkání, každý pracovní den ( od 06:00 do 15:00 hodin v Opavě, od 06:00 do 10:00 v Krnově), bez ohledu na místo darování, potvrzení obsahuje odběry ze všech odběrových míst SNO. Nebo si o něj můžete zažádat mailem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (v mailu uvádějte Vaše plné jméno a datum narození). Maily zasíláme se zvýšeným zabezpečením, soubor potvrzení je zaheslován, pokyny k heslu jsou v mailu. Obdobně lze vyřídit také jiná potvrzení odběrů, např. pro zdravotní pojišťovny apod.
 
Děkujeme a těšíme se na setkání při odběrech.
 
30. 11. 2023:
 

Fotbalisté i členové zázemí týmu Slezský FC Opava zavítali ve čtvrtek 30. listopadu 2023 na naši transfuzní stanici k darování krve.

Někteří byli i prvodárci. Velmi nás těší, že se připojili k našim dárcům a krev darovali, byli to kapitán týmu J. Janoščín, dále A. Ščudla, P. Wehowský, S. Pejša, fyzioterapeut P. Stuchlík, za marketing T. Labuda a tiskový mluvčí klubu J. Beran. Další setkání spojené s darováním krve slíbili na jarní dny. 

"Hoši, děkujem! Chci vyjádřit také poděkování a popřát pěkné adventní dny," uvedl ředitel Slezské nemocnice Karel Siebert.

 
Slezský FC Opava daroval krev (foto SNO)
 

9. 11. 2023:

Vážení dárci,
reagovali jsme na dotazy o možnosti darovat krev každý pracovní den a na našem odběrovém místě v nemocnici v Krnově přidali odběrové hodiny pro plnou krev každý čtvrtek, od 6:30 do 8:30 hodin. Aktuální odběrové hodiny jsou na webu https://webdonor.snopava.cz. Děkujeme!
 

2. 11. 2023:

Soutěž SNO přinesla pozitivní ohlas a více dárců krve a plazmy.

Na podporu dárcovství krve a plazmy odstartovala Slezská nemocnice v Opavě ve spolupráci s Rádiem Čas, za podpory MSK a zdravotní pojišťovny RBP čtyři měsíce trvající soutěž.

Ta se uskutečnila v termínu od 10. července do 26. října 2023. Každý měsíc mohli získat tři dárci krve a tři dárci plazmy, kteří zavítali na odběrová místa transfuzní stanice v Opavě, nebo v krnovské nemocnici, dárkový balíček z lékárny SNO v hodnotě 2500 Kč. Ten obsahoval produkty vhodné pro dárce krve. Výherci byli losováni v prvním týdnu následujícího měsíce, vybíral je on-line generátor náhodných čísel. Na čtyřiadvacet dárců dostalo balíček pro zdraví.

Na danou akci uspořádanou pro podporu dárcovství zaznamenalo hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice ohlas, měsíčně v době akce přišlo o 50 dárců více a  5 zcela nových dárců, tedy za období čtyř měsíců tzn. o 200 dárců více a také 20 nových dárců, než v období před vyhlášením soutěže.

“Blahopřeji vylosovaným dárcům a současně také děkuji všem dárcům, kteří na obě odběrová místa za ty čtyři měsíce přišli. Chci poděkovat i novým dárcům, kteří se rozhodli  rozšířit řady těch stávajících a věřím, že krev budou darovat dále,” uvedl ředitel SNO Karel Siebert.

Poděkování patří do Lékárny SNO za hodnotné a vkusné dárkové balení výhercům.

Vylosované dárce kontaktovala transfuzní stanice. Děkujeme všem a připomínáme výsledky losování za jednotlivé měsíce soutěže:

říjen 2023: Pavel K. (Štáblovice), Jan M. (Opava), Lenka S. (Slavkov u Opavy),Marcel H. (Kobeřice), Jiří D. (Neplachovice), Václav H. (Opava 1)
září 2023: paní Petra z Opavy, pan Milan z Bolatic, pan Tomáš z Podvihova, pan Petr z Větřkovic, paní Irena z Opavy, pan Marek z Dolního Benešova.
srpen 2023: Martin J. (Oldřišov), Jana M. (Opava 1), Matěj K. (Kobeřice), Luboš P. (Litultovice), Martin H. (Hradec nad Moravicí), Petr B. (Vítkov)
červenec 2023: Natália B. (Brantice), Jiří R. (Město Albrechtice), Darina H. (Raduň), Marek M. (Opava), Roman H. (Krnov), Pavel B. (Opava).

Děkujeme, že pomáháte!

25. 7. 2023:

Pro akutní nedostatek krve krevních skupin 0+ a 0- prosíme  naše dárce, aby se dostavili na naše odběrová místa v nemocnici v Opavě nebo Krnově. Informace a objednání: tel. 800 800 127, https://webdonor.snopava.cz/, mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Ve čtvrtek 27. 7. 2023 je přidán mimořádný odběr krve v Opavě a Krnově, další odběrové hodiny jsou beze změny (viz dole na stránce). Děkujeme!

3. 7. 2023:

Milí dárci krve a plazmy,

soutěžte s námi, s Rádiem Čas, také s podporou zdravotní pojišťovny RBP a MSK.

Všichni dárci, co přijdou v době od 10. července do 26. října 2023 darovat krev či plazmu na HTO v Opavě nebo v SZZ Krnov, budou zařazeni do slosování za daný kalendářní měsíc. Losování se uskuteční vždy v prvním týdnu následujícího měsíce a tři dárci plazmy a tři dárci krve, kteří budou vylosováni, získávají dárkový koš z lékárny SNO.

Výherci budou kontaktováni ze strany Slezské nemocnice.

Podpořte s námi dárcovství krve.

Darujte krev, darujte plazmu, darujete zdraví.

16. 6. 2023:

Přejeme všem dárcům krásný nadcházející čas dovolených a prázdnin a upozorňujeme na odklad darování krve, plazmy a krevních destiček v důsledku cestování:

  • dárci, kteří pobývali mimo Evropu nebo navštívili v Evropě některou z oblastí s rizikem infekce virem západonilské horečky (West Nile Virus – odkaz https://www.transfuznispolecnost.cz/aktuality/cestovani-po-evrope-2023-riziko-wnv-12668 ), SARS, Chikungunya nebo Dengue a podobné virové neuroinvazivní choroby: odklad dárcovství o 1 měsíc po návratu,
  • odklad po cestování do malarických oblastí, tropů a jiných mimoevropských oblastí se zvýšeným rizikem přenosu infekčních onemocnění konzultujte individuálně na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (např. návštěva oblasti s rizikem výskytu malárie je důvodem k vyřazení z dárcovství na 6 měsíců po návratů).

Prosíme vás proto, abyste si naplánovali odběr krve nebo plazmy ještě před odjezdem do prázdninových destinací. Děkujeme!

15. 6. 2023:

Naše transfuzní oddělení má nové odběrové místo dárců krve a plazmy, je na pavilonu A Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov ( vstup bočním vchodem do suterénu pav. A, od vrátnice SZZ, viz. plán ). Parkování je dle podmínek SZZ, přímo u odběrového místa není parkování ani úschova kol.

Pro odběry krve a plazmy v Krnově platí stejné podmínky a postup objednání jako v Opavě, počty odběrů a pauzy po odběrech jsou hlídány v jednotném režimu, tj. darování v Opavě lze pokračovat v Opavě nebo v Krnově, pauza po odběru naváže na Váš předchozí odběr. Prvodárce (dosud žádný odběr v Opavě) může začít s dárcovstvím na každém odběrovém místě, a to odběrem plné krve.

Odběrové hodiny v Krnově - viz. Provozní doba a kontakty dále na této stránce.

Nahlédněte, prosím, do prostorů nového odběrového místa:

2. 12. 2022: 

V rámci snahy maximálně zkrátit Váš pobyt na našem oddělení a také omezit kontakt mezi dárci, Vás prosíme, abyste se na odběry krve i plazmy předem objednali pomocí našeho elektronického objednávkového systému webdonor - https://webdonor.snopava.cz nebo na tel. č. 800 800 127.

V prostorách transfuzního oddělení dodržujte platná hygienická pravidla:
- při vstupu do budovy proveďte desinfekci rukou
- máte-li příznaky nachlazení (zvýšená teplota, rýma, kašel), jiné projevy akutního onemocnění, nevstupujte do prostorů transfuzního oddělení, darování odložte až po zotavení.

Děkujeme vám za pochopení a dodržování uvedených opatření!

Poděkování a výzva transfuzního oddělení Slezské nemocnice v Opavě

Velmi děkujeme všem dárcům, kteří vstřícně reagují na naše naléhavé výzvy a přicházejí darovat krev. Vážíme si vaší ochoty a přízně. Každoročně se transfuzní oddělení po celé ČR nejen v letních měsících potýkají s nedostatkem dárců krve - tento problém řešíme také v naší nemocnici. Díky velké podpoře dárců se nám daří tato nelehká situace zvládat a zásoby krve průběžně doplňovat. Prosíme ale všechny ochotné dárce, kteří nás ještě nenavštívili a také všechny nové zájemce o dárcovství - neváhejte a přijďte k odběru, darujte krev! Jedině díky vaší pomoci můžeme poskytovat péči pacientům, kteří jsou závislí na léčbě transfuzními přípravky.

Tato lednice je obvykle plná transfuzních přípravků. V současné době je zaplněna sotva z jedné třetiny!
 
Základní informace

Zařízení transfuzní služby (transfuzní oddělení) Slezské nemocnice v Opavě je součástí Hematologicko-transfuzního oddělení SNO. Odběry krve a krevních složek provádíme v Opavě na pavilonu C Slezské nemocnice, vstup pro pěší je přes samostatnou branku z Olomoucké ulice, vjezd na parkoviště pro osobní automobily a stojany na kola jsou rovněž z Olomoucké ulice. Odběrové místo dárců krve a plazmy máme také v Krnově, v suterénu pavilonu A Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov, vstup bočním vchodem naproti lékárně.

Provádíme odběry dárců plné krve a přístrojové odběry plazmy a krevních destiček. U všech dárců je posouzena způsobilost k dárcovství dle platné legislativy. Do programu dárcovství plazmy (přístrojové odběry) se můžete zařadit, pokud alespoň jedenkrát darujete na transfuzním oddělení plnou krev (v Opavě nebo v Krnově).

Prohlédněte si materiály pro zájemce o dárcovství krve:
Provozní doba a kontakty

Úsek evidence dárců (administrativa, vystavení potvrzení, objednávky, dotazy) - tyto kontakty můžete použit bez ohledu, zda darujete v Opavě nebo v Krnově:

bezplatný telefon 800 800 127, 553 766 493 (Opava), 554 690 402 (Krnov), e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  Opava Krnov
Pondělí - Pátek 06:00 - 15:00 06:00 - 09:30
Odběr dárců krve:

prvodárce: první odběr krve je bez předchozího objednání, nejlépe v odběrových hodinách od pondělí do středy,

registrovaný dárce: prosíme o objednání ke všem odběrům předem, k odběrům krve přijmeme dárce také bez předchozího objednání. K odběru krve v pátek v Opavě je objednání nutné!

Objednání k odběru krve: online https://webdonor.snopava.cz , tel. 800 800 127, 553 766 493 (Opava), 554 690 402 (Krnov) nebo osobně.

  Opava Krnov
Pondělí 06:00 - 11:00 06:30 - 08:30
Úterý 06:00 - 09:00 06:30 - 08:30
Středa 06:00 - 09:00 06:30 - 08:30
Čtvrtek          - - - 06:30 - 08:30
Pátek 06:00 - 11:00 06:00 - 08:30
Odběry dárců plazmy:
odběry pouze po předchozím objednání: online https://webdonor.snopava.cz , tel. 800 800 127, 553 766 493 (Opava), 554 690 402 (Krnov) nebo osobně.
  Opava Krnov
Pondělí 06:00 - 12:00 06:00 - 09:00
Úterý 06:00 - 12:00 06:00 - 09:00
Středa 06:00 - 12:00 06:00 - 09:00
Čtvrtek 06:00 - 12:00 06:00 - 09:00
  13:00 - 17:00  
Pátek 06:00 - 12:00 06:00 - 09:00
Autologní odběry (autotransfuze):
Odběry pouze v Opavě po předchozím objednání na telefonním čísle 800 800 127, 553 766 493 nebo osobně:
  Opava
Úterý 09:00 - 12:00
Transfuzní laboratoř:
Slezská nemocnice Opava, pavilon C, tel. 553 766 494
  Provozní doba
Pondělí - Pátek 07:00 - 15:00
Odkazy na média
Všeobecné informace

Všeobecné informace o dárcovství krve a krevních složek se můžete také dovědět na webových stránkách Společnosti pro transfúzní lékařství ČR.

Zařízení transfuzní služby Slezské nemocnice v Opavě zajišťuje odběry dárců krve a krevních složek pro výrobu transfuzních přípravků, odběry plazmy pro výrobu krevních derivátů a dále odběry autotransfuzí.

U všech provedených odběrů je dle platné legislativy pro transfuzní službu prováděno kompletní vyšetření vzorků v předepsaných testech. Odběry jsou zpracovávány na příslušné transfuzní přípravky a vstupní suroviny pro výrobu krevních derivátů, je zajištěno jejich uskladnění a expedice klinickým oddělením SNO a dalším zdravotnickým zařízením. Zpracovatelům plazmy je expedována zmražená plazma pro výrobu krevních derivátů.

Všechny požadované procesy výroby probíhají dle zásad SVP (Správné výrobní praxe) a jsou kontrolovány pomocí vnitřních a externích kontrol. Na základě výsledku kontroly Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) bylo vydáno "Povolení k výrobě". Vlastní kontroly rovněž provádí zpracovatel plazmy.

Zařízení transfuzní služby vyrábí standardní řadu transfuzních přípravků - koncentráty červených krvinek, krevních destiček a přípravky plazmy.

Seznam a označení transfuzních přípravků:

• erytrocyty bez "buffy coatu" resuspendované,
• erytrocyty deleukotizované,
• plazma čerstvá zmrazená (pro klinické využití),
• trombocytární koncentrát deleukotizované,
• autologní přípravky pro autotransfuzi (standardně - erytrocyty pro autotransfuzi, plazma z plné krve pro autotransfuzi, zcela výjimečně na základě indikace se zhotovuje plná krev pro autotransfuzi).

Pro výrobu krevních derivátů je určena čerstvě mražená plazma z plné krve nebo z aferézy (přístrojový odběr plazmy).

Všechny požadované procesy výroby probíhají dle zásad SVP (Správné výrobní praxe) a jsou kontrolovány pomocí vnitřních a externích kontrol. Na základě výsledku kontroly Státního ústavu pro kontrolu léčiv bylo vydáno "Povolení k výrobě". Vlastní kontroly rovněž provádí zpracovatel plazmy. Laboratorní úsek splnil podmínky auditu II společnosti NASKL.

Neváhejte se dotázat na další informace spojené s dárcovstvím krve a krevních složek. Děkujeme za zájem a za podporu dárcovství.


Web od Linelab.