Slavnostní otevření kontaktního místa Městské policie (MP) Opava se uskutečnilo ve středu 20. května 2020 v areálu Slezské nemocnice v Opavě. Přítomnost strážníků v nemocnici by měla zvýšit bezpečnost pacientů i zaměstnanců nemocnice.

Nápad na otevření pobočky MP ve Slezské nemocnici dostal její ředitel Ing. Karel Siebert, MBA. „Po bezprecedentním útoku k němuž došlo minulý rok ve fakultní nemocnici v  Ostravě se všichni zabývají otázkou, jak zvýšit bezpečnost měkkých cílů. Napadlo mne, že přítomnost strážníků v nemocnici může být prvním významným krokem na cestě ke zvýšení bezpečnosti. Často se stává, že naši zdravotníci čelí verbálním útokům agresivních či opilých jedinců a právě rychlý zásah strážníků sníží riziko případné eskalace útoku. V lednu jsem myšlenku prezentoval primátorovi města Opavy Tomáši Navrátilovi. Jsem rád, že se mu líbila a děkuji vedení města Opavy a vedení městské policie za rychlost s jakou byla realizována,“ uvedl ředitel SN v Opavě Karel Siebert.

Kontaktní místo MP je umístěno v pavilonu W přímo v srdci areálu nemocnice. Strážníci mají k dispozici monitory, na kterých vidí dění zaznamenávané kamerami v areálu nemocnice i v některých budovách. Na problematických odděleních a ambulancích jsou k dispozici bezpečnostní tlačítka, která v případě potřeby předají informaci na pult městské policie a strážníci jsou schopni být do pár minut na místě. „Areál nemocnice je místem, kde se denně pohybuje několik tisíc lidí. Vzhledem k podzimnímu útoku v ostravské nemocnici nebo nynější koronavirové pandemii je vhodné, aby městští strážníci byli pacientům, zdravotníkům, zaměstnancům i návštěvám nemocnice k dispozici. Využili jsme proto nabídky ředitele nemocnice a za poměrně krátkou dobu ve spolupráci s městskou policií jsme zde služebnu zřídili,“ sdělil primátor Opavy Ing. Tomáš Navrátil.

Dle ředitele MP Opava Mgr. Jiřího Kleina budou strážníci v nemocnici každý den, ale nepravidelně: „Zatímco klasická služebna má nepřetržitý provoz, kontaktní místo funguje v režimu nepravidelného provozu. Chci poděkovat nemocnici za vytvoření důstojného zázemí pro kolegy. Kromě zvyšování bezpečnosti budou řešit například také plynulost dopravy v areálu nemocnice.“

Otevření kontaktního místa MP ve Slezské nemocnici oceňuje také vedení Moravskoslezského kraje. „Jde o mimořádný nápad a líbí se nám, jak rychle a finančně nenákladně ho město Opava ve spolupráci s nemocnicí realizovalo. Slezská nemocnice je jediným zdravotnickým zařízením v našem kraji a jedním z mála zdravotnických zařízení ve střední Evropě, kde mají strážníci své zázemí. Tento projekt může být inspirací pro ostatní,“ podotkl náměstek hejtmana MSK pro investice a majetek Ing. Jaroslav Kania.

Jiří Krušina,
mluvčí SNO a SZZ Krnov
telefon: 724 014 860

 
 
 
 

 

Certifikát kvality a bezpečí  Portál pacienta

Smluvní zdravotní pojišťovny

Partneři nemocnice

REGION OPAVSKO — Nejčtenější noviny na Opavsku
E-ZAK Moravskoslezský kraj
Slezská univerzita v Opavě
Statutární město Opava
Střední zdravotnická škola Opava

Web od Linelab.